ekologiczneforum / Skwer przy ul Przyszkole
~~~Drzewa - płuca miast~~~PRAWO CHRONI DRZEWA !!!~~~Dendro-ciekawostki...~~~Chrońmy drzewa Łodzi~~~Park T. Rejtana w Łodzi~~~Las Brus ginie ocalmy go!~~~Trasa Konstytucyjna NIE!~~~Zielona Łódź~~~Co nowego do ochrony?...~~~~~~Zielone szkoły leśne~~~Lasy w Łódzkiem~~~Skwer przy ul Przyszkole~~~
Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne
Darmowy hosting 

Nowe Rokicie - Skwer Przyszkole / Cieszkowskiego

Skwer pomiędzy ul. Przyszkole i Cieszkowskiego na Nowym Rokiciu w Łodzi - jak powstał (powstaje)...

Wiele lat minęło zanim w kwartale ulic: Przyszkole, Cieszkowskiego, Rogozińskiego, blok Przyszkole 19 na Nowym Rokiciu w Łodzi powstał skwer (a właściwie to dopiero powstaje - wg stanu ze stycznia 2018 r.).

Wg różnych "niedoważonych" planów miał tam być parking na 120 aut, potem planowano market, a obecnie - m.in. dzięki nam - pomiędzy ulicami Cieszkowskiego i Przyszkole na osiedlu Nowe Rokicie będzie skwer.

Dziś "ojcostwo" tego terenu zielonego przypisuje sobie wielu.... - m.in. radni PO Paulina Setnik i Adam Wieczorek czy Rada Osiedla Nowe Rokicie.

Prawda jest jednak taka, że to Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne (a konkretnie Leszek S. Pręcikowski) zainicjowało tworzenie tego terenu zielonego, a następnie stało na czele obywatelskiego "ruchu oporu" wobec snutych przez władze miasta Łódź planów jego zabudowy - i dziś to dzięki nam będzie tu zieleń, a nie beton i smród spalin...

Jeszcze w 2013 r. teren ten był pustym, zapuszczonym, rozległym trawnikiem z kilkoma kępami okazałych drzew topolowych, leżącym na zapleczu lokalnego blokowego parkingu (zlokalizowanego naprzeciwko szkoły podstawowej) - po którym głównie biegały pieski i tu załatwiały swoje potrzeby...

W latach 2014 i 2015 - po interwencji Leszka S. Pręcikowskiego, pełnomocnika ŁOFE - na tym terenie nasadzono 18 sztuk drzew ozdobnych (śliw czerwonolistnych, głogów i jarząbów), które teraz są zasadniczym elementem zieleni wysokiej powstającego tu skweru. Drzewa te posadzono jako tzw. "nasadzenia zastępcze" za wcześniej wycięte stare drzewa , które usunięto w ramach inwestycji budowlanych i przekształceń terenu przy blokach na ul. Przyszkole i Flatta.

W kolejnych latach - kiedy to próbowano tu "wcisnąć" parking na 120 aut, potem Biedronkę lub inny market i w ten sposób zniszczyć tę oazę zieleni pośród lokalnego blokowiska - stanęliśmy na czele protestu mieszkańców, broniących zieleni. Wystosowaliśmy szereg pism do Prezydenta Miasta Łodzi, Wydziału Ochrony Środowiska oraz Wydz. Komunalnego UMŁ. Prowadziliśmy zbiórkę podpisów pod petycją żądającą zachowania tego terenu zielonego i ustanowienia tu parku.Znaczącą rolę w organizacji tego protestu odegrali także mieszkańcy osiedla: Pan Edward Marciniak (organizował protesty, ufundował budki lęgowe dla ptaków)  i Pani Ola Wilmańska (interweniowała u radnych PO w tej sprawie).

Po naszej interwencji w obronę zieleńca włączyła się TV TOYA w osobie dziennikarki Pani Anny Gozdek, która zrealizowała tu ciekawy reportaż - a zgromadzeni tłumnie mieszkańcy osiedla mogli wyrazić swój sprzeciw wobec planów zniszczenia osiedlowej zieleni.

Na prośbę lokalnej społeczności w sprawę zaangażowali się także radni PO Paulina Setnik i Adam Wieczorek - prezentujący ten problem na Radzie Miasta.

Na osobisty wniosek naszego pełnomocnika Leszka S. Pręcikowskiego rosnąca tu okazała topola biała została ustanowiona pomnikiem przyrody!
 

Tak zmasowany opór przeciw planom zabudowy tego terenu zaowocował wreszcie uchwałą Rady Miasta Łodzi o ustanowieniu tu skweru, a inwestycję tę od jesieni ub. (2017) roku realizuje ekipa pod kierunkiem inż. Dariusza Szadkowskiego.


e-mail:  leszek_precikowski@o2.pl

www.: http://www.ekologiczneforum.zafriko.pl/

POLECAMY ODWIEDZINY TYCH STRON:
MOJEDRZEWA.PL
RATUJ DRZEWA!!! - GDYNIA

DRZEWA BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

DĘBY Z PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

TOWARZYSTWO OCHRONY KRAJOBRAZU

RATUJMY DRZEWA

DRZEWA (MOJEDRZEWA.PL)

POLSKI PORTAL EKOLOGICZNY - EKOLOGIA.PL

ODWIEDŹ STRONY:
HISTORIA MUNDURU LEŚNIKA POLSKIEGO
~~~
lesnymundur ~~~
Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo
~~~Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo~~~

Ten serwis internetowy używa plików cookies. Dzięki nim można dostosować  serwis do oczekiwań Internautów oraz zbierać anonimowe dane do celów statystycznych.
Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies, musisz zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.


 
Copyright ©2008 by Leszek S. Pręcikowski
Kreator Stron www