ekologiczneforum / PRAWO CHRONI DRZEWA !!!
~~~Drzewa - płuca miast~~~PRAWO CHRONI DRZEWA !!!~~~Dendro-ciekawostki...~~~Chrońmy drzewa Łodzi~~~Park T. Rejtana w Łodzi~~~Las Brus ginie ocalmy go!~~~Trasa Konstytucyjna NIE!~~~Zielona Łódź~~~Co nowego do ochrony?...~~~~~~Zielone szkoły leśne~~~Lasy w Łódzkiem~~~Skwer przy ul Przyszkole~~~
Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne
Darmowy hosting 

PRAWO CHRONI DRZEWA !!!
 - ale czy skutecznie?
Pomimo obowiązywania zaostrzonej Ustawy o ochronie przyrody nasilają się przypadki dewastacji drzew. W następstwie niezgodnych z prawem zabiegów, rzekomych "pielęgnacji", cięć sprzecznych ze sztuką ogrodniczą dokonywanych w obrębie ich koron - coraz więcej drzew zamienianych jest na szpetne "kołki", nie posiadające żadnej wartości przyrodniczej i estetycznej; często później obumierające ... Nasuwa się pytanie - Co robić, aby temu zapobiec???
Nowa, zmieniona w dn. 21 maja 2010 r. Ustawa o ochronie przyrody dopuszcza cięcia drzew jedynie w następujących przypadkach:
Art. 82, ust. 1a.
Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.
Ponadto w obronie drzew stanął Kodeks Karny:
Art. 181. § 1.
Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Apelujemy do wszystkich Łodzian i mieszkańców całej Polski - gdy zauważycie ekipy tnące drzewa, lub przygotowujące się do takiej operacji, a macie uzasadnione przesłanki, by sądzić, że cięcia te są sprzeczne z ww. aktami prawnymi, wówczas powiadamiajcie o tym miejscowe posterunki Straży Miejskiej, Policję, odpowiednie wydziały ochrony środowiska w starostwach, gminach i urzędach miejskich! Gdy to nie pomoże i dokonają się zniszczenia - składajcie doniesienia do Prokuratury, powołując się na wyżej przytoczone akty prawne!
Skutki takich cięć mogą być bowiem opłakane!!!
Dlatego Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne zdecydowało się skierować apel - list otwarty do Władz i wszystkich Ludzi Dobrej Woli o zmiany w istniejącym prawie, tak by było ono skuteczne.
Oto nasz apel:

Obyśmy już nigdy nie musieli oglądać takich przykładów ekologicznego barbarzyństwa, jak te trwale okaleczone lipy, rosnące na terenie należącym do XXXIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi przy ul. Żeromskiego 26
(foto poniżej):Fotografie wykonane w lipcu 2011 r. przez panią Agnieszkę Winnik, zaczerpnęliśmy z zasobów WOŚiR UMŁ.


e-mail:  leszek_precikowski@o2.pl

www.: http://www.ekologiczneforum.zafriko.pl/


POLECAMY ODWIEDZINY TYCH STRON:

Ten serwis internetowy używa plików cookies. Dzięki nim można dostosować  serwis do oczekiwań Internautów oraz zbierać anonimowe dane do celów statystycznych.
Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies, musisz zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.


 
Copyright ©2008 by Leszek S. Pręcikowski
Kreator Stron www