ekologiczneforum / Dendrologia / Dendro-ciekawostki...
~~~Drzewa - płuca miast~~~PRAWO CHRONI DRZEWA !!!~~~Dendro-ciekawostki...~~~Chrońmy drzewa Łodzi~~~Park T. Rejtana w Łodzi~~~Las Brus ginie ocalmy go!~~~Trasa Konstytucyjna NIE!~~~Zielona Łódź~~~Co nowego do ochrony?...~~~~~~Zielone szkoły leśne~~~Lasy w Łódzkiem~~~Skwer przy ul Przyszkole~~~
Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne
Darmowy hosting 

Dendro-ciekawostki...
Warto wiedzieć...
Silne mrozy i ich wpływ na drzewa ozdobne, takie jak: śliwa czerwonolistna czy "rajska jabłoń"
Śliwa czerwonolistna
(Prunus cerasifera Pisardii)

Jest
to małe drzewo, o owalnej, gęstej koronie, które przeciętnie dorasta do 5 m wys. i 3 m szer. Liście ma błyszczące, ciemnopurpurowe, pędy również tej barwy. Kwiaty są lekko różowe i pojawiają się przed rozwojem liści. Jesienią drzewo zdobią ponadto czerwone, soczyste owoce z ciemnoczerwonym miąższem - które jednak w naszym klimacie pojawiają się bardzo rzadko. Jest ona popularna z powodu niemal zerowych wymagań pielęgnacyjnych. To niewielkie drzewko jest odporne na klimat miejski i susze, ma małe wymagania glebowe. Preferuje ona stanowiska słoneczne. Dlatego też powszechnie sadzona jest w dużych miastach, na osiedlach i zadrzewieniach przyulicznych.  
        
 Źródło fotografii: http://www.krzewy.pl/Pisardii/Pisardii.htm
Cenną cechą tego drzewa jest jego niewielki rozmiar - dzięki czemu nie zacienia ono okien sąsiadujących bloków mieszkalnych, nawet wówczas, gdy sadzone jest stosunkowo blisko nich oraz nie stanowi zagrożenia podczas silnych wiatrów, które w przypadku wysokopiennych gatunków drzew łatwo wyłamują konary.

Warto wiedzieć, że drzewo to pod wpływem silnych mrozów i bez osłony śnieżnej potrafi ujawniać geny pierwotne, przebarwiając liście na zielono. Czasem będą to pojedyncze konary, a czasem całe drzewka. Podobnie zachowuje się "rajska jabłoń" (o niej kilka słów poniżej), która ponadto wykształca wówczas na zmienionych konarach - zwykłe, zielone owoce. Zjawisko to obserwowałem na egzemplarzach rosnących w Łodzi na ul. Przyszkole (jabłoń) oraz przy Al. Jana Pawła II - śliwa.

Co ciekawe, w tym roku (rok 2012) był niesamowity urodzaj na owoce i w Łodzi zaowocowały również śliwy czerwonolistne, najobficiej przy ul. Pabianickiej. Owoce mają bardzo smaczne, soczyste, lekko kwaskowe - przypominające brzoskwinie lub popularne renklody.
Jabłonie ozdobne albo rajskie (Malus)

Jabłonie o wysokim poziomie dekoracyjności nazywane są jabłoniami ozdobnymi albo rajskimi. To również cenne drzewa ozdobne dla miejskich terenów osiedlowych - ze względów, o których pisałem powyżej (małe rozmiary połączone z dużą dekoracyjnością).

Źródło ilustracji: http://drzewapolski.blogspot.com/2011/10/rajskie-jabonie.html

Z gatunków bardzo popularnych należy wymienić jabłoń purpurową (Malus x purpurea), jabłoń jagodową (Malus baccata), jabłoń kwiecistą (Malus floribunda), jabłoń niską (Malus pumila). Należy jeszcze uwzględnić mieszańce, które możemy liczyć w setkach odmian. Jabłoń purpurowa należy do mieszańców i charakteryzuje się czarnoczerwonymi pędami oraz pięknymi purpurowoczerwonymi kwiatami, osiągającymi kilka centymetrów średnicy. Liście w początkowym okresie brązowawe, a po pełnym rozwinięciu ciemnozielone. Jej dekoracyjność wynika także z purpurowoczerwonych owoców osiągających do 2, 5 cm średnicy. Przybiera formę niewielkiego drzewa charakteryzującego się szybkim wzrostem, osiągającego do 5- 6 m wysokości. Jabłoń jagodowa przybiera formę krzewu bądź też niewielkiego drzewka. Kwitnie na biało, a jej owoce w barwie żółtej lub czerwonej są niewielkie i osiągają około jednego centymetra średnicy. Jabłoń kwiecista przybyła do Europy z Japonii, może przybrać formę szerokiego krzewu bądź niskiego drzewa. Kwitnie na różowo, a w fazie pąków zachwyca ciemnokarminową barwą. Jej owoce są niewielkie, nie przekraczają jednego centymetra średnicy. Zabarwione na żółto także stanowią element dekoracyjny tego drzewka.
Źródło tekstu o jabłoniach: http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/jablon-rajska-id459.html
NAJWYŻSZE i NAJPOTĘŻNIEJSZE DRZEWA:
*Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum)

Źródła ilustracji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mamutowiec_olbrzymi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mamutowiec_olbrzymi
Występowanie: USA (Kalifornia, zach. stoki Sierra Nevada) - najwyższy dziś żyjący okaz Generał Sherman ma 95 m i liczy sobie 2700 lat, średnica jego pnia u podstawy wynosi 17,6 m (obwód pnia 30,5 m), zaś masę drzewa ocenia się na 6000 ton (zatem jest to najpotężniejszy żywy organizm na Ziemi). Najwyższym okazem był Ojciec Lasu, który miał ponoć wysokość 135 m i średnicę pnia 12 m. Są to drzewa rozdzielnopłciowe, jednopienne, posiadają zwartą, ciemnozieloną, stożkowatą koronę i prostą strzałę. Korowina jest bardzo gruba (do 60 cm - chroni drzewo przed zimnem i pożarami) i miękka. Igły wielosezonowe, po trzech-czterech latach brązowieją, zamierają, lecz nie opadają. Szyszki są małe, jajowate, dojrzewają w 2. roku i często przez wiele lat pozostają zamknięte, opadają wraz z zaschniętymi gałązkami bocznymi.

*Eukaliptus królujący (Eucalyptus regnans)

Źródła ilustracji:
http://simple.wikipedia.org/wiki/Eucalyptus_regnans
http://en.wikipedia.org/wiki/Eucalyptus_regnans
92. metrowy eukaliptus królujący "The Big Tree"

Występowanie: Australia - najwyższe dziś żyjące okazy mają po ok. 100 m; dane dotyczące rozmiarów eukaliptusów zawierają wiele nieścisłości, co wynika niewątpliwie z biologii tych drzew (należą one do najszybciej rosnących drzew na ziemi, wysokość 30 m potrafią osiągnąć już w wieku 10 lat, rzadko który osobnik przeżywa 600 lat; nagminnie ulegają pożarom, wskutek dużej zawartości olejków eterycznych i zrzucanej wielkiej ilości suchej kory, naturalnej >podpałki<, przy czym ta cecha paradoksalnie umożliwia im rozwój, wypalone osobniki użyźniają glebę, a na odsłoniętej powierzchni, korzystając z dobrych teraz warunków świetlnych szybko kiełkują nasiona, nieczęsto więc mogą przetrwać osobniki stare i potężne, mające znaczną wysokość - pozostają po nich jedynie opowieści; dopełnieniem sytuacji jest bardzo intensywne użytkowanie tych drzew przez człowieka); za bezsprzecznie najwyższe znane drzewo w historii uważa się ścięty pod koniec XIX w. okaz tego gatunku, który rósł w australijskiej Wiktorii nad rzeką Watts, o wysokości w chwili ścięcia 132,6 m, a był on wówczas nadłamany i ocenia się że w rzeczywistości mógł mieć 152-155 m, ponadto znany jest przekaz o eukaliptusie ochrzczonym imieniem Mark Twain, który miał 101 m wysokości, lecz niedawno spłonął, za największy obecnie żyjący okaz uważa się Big Tree - 98 metrowego olbrzyma (dane z 1974 roku) odkrytego w 1956 r. na Tasmanii.
Najwyższe eukaliptusy tak opisuje angielska WIKIPEDIA (tłumaczenie własne):
Eucalyptus regnans jest najwyższą ze wszystkich roślin okrytozalążkowych, a może najwyższym z wszystkich drzew, chociaż żadne z drzew żyjących nie zasługuje na miano takiego rekordzisty (ustępują one sekwojom wieczniezielonym).  Najwyższym eukaliptusem jest "Centurion", o wysokości 99,6 metrów wysokości z Tasmanii. Istnieje jeszcze 16 żywych drzew w Tasmanii, które zostały zmierzone i mają wysokość ponad 90 metrów. Najwyższe drzewo kiedykolwiek znalezione, to "Drzewo Ferguson", o wysokości 132,6 m, rosło w dolinie rzeki Watts w regionie Victoria w 1872 roku. Drzewo zmierzył leśniczy (inspektor lasów państwowych) William Ferguson i od niego wzięło swą nazwę. Szczyt drzewa w chwili pomiaru był ułamany, ale Ferguson całość oszacował na 152-155 m.

*Sekwoja wiecznie zielona (Sequoia sempervirens)

Źródło ilustracji:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Kustmammoetboom
Występowanie: USA (Oregon i Kalifornia, wzdłuż wybrzeży Pacyfiku) - dorastająca wg różnych źródeł od 109,2 m do 135 m wys. i 6 m średn. pnia (osobniki już nieżyjące); najwyższa żyjąca sekwoja to Tall Tree w Narodowym Parku Redwood, mająca ponad 115 m i wiek zaledwie 600 lat -sekwoje należą bowiem do gatunków szybko rosnących, (najstarsze osiągają ponad 2000 lat).
*Jedlica/daglezja (Pseudotsuga menziesii) var. viridis, występowanie: USA - do 100 m (najwyższy, ścięty okaz miał 115,5 m wysokości oraz 4,5 m średn. pnia, a jego wiek oceniano na 1375 lat).
*Agatis nowozelandzki (Agathis australis), występowanie: Nowa Zelandia - ponad 100 m, wiek do 4000 lat (taki okaz uległ zniszczeniu w latach 80. XIX w.); największym dziś żyjącym okazem jest Tane Mahuta, rosnący na Wyspie Północnej Nowej Zelandii, mający wysokość 81 m i wiek ok. 2000 lat.
*Świerk sitkajski (Picea sitchensis), występowanie: zach. Ameryka Płn.(od Alaski do Kalifornii) - max. 90 m i 5 m średn. pnia.
*Jodła olbrzymia (Abies grandis), występowanie: USA - do 75 m i 1,8 średn. pnia (pewne źródła podają 90-100 m).
*Jodła szlachetna (Abies procera), występowanie: USA - do 80 m.
*Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata/gigantea), występowanie: zach. Ameryka Płn. (USA, Kanada) - do 75 m wys. i 6 m średn. pnia.
*Sosna wejmutka (Pinus strobus), występowanie: USA i Kanada - 1,8 średn. pnia,
w ojczyźnie osiąga do 70 m wysokości
*Sosna żółta (Pinus ponderosa), występowanie: USA  - 2,5 m średnicy pnia, wysokość jak u poprzedniego gatunku.

ŹRÓDŁA:
Drzewoznawstwo, pr. zb. p. red. S. Białoboka i Z. Hellwiga, PWRiL 1955
Hageneder F., The living wisdom of trees, Duncan Baird Publishers 2005 (wyd. pol.: Świat Książki)
Seneta W., Dendrologia, PWN 1983
D. i S. Tałałajowie, Dziwy świata roślin, PWRiL 1974
Szymanowski T., Drzewa ozdobne, Arkady 1957
Viard M., Les arbres en 1000 photos, Editions Solar b.d. (wyd. pol.: Arkady)
Ziółkowska M., Gawędy o drzewach, LSW 1988

© Leszek S. Pręcikowski - 2008

Wiadomości z ostatniej chwili...
W uzupełnieniu do zamieszczonego powyżej, mojego materiału o najwyższych i najpotężniejszych drzewach świata - przytaczam artykuł Mariusza Błońskiego pt. "Najwyższe drzewo na świecie":
Kopalnia Wiedzy.pl Mariusz Błoński. Najwyższe drzewo na świecie
Najwyższe drzewo na świecie
11-10-2006 18:48
najwyższe drzewo · sekwoja · Hyperion · Ikarus · Helios · Stratosferyczny Gigant · Park Narodowy Redwood · Chris Atkins · Michael Taylor
Stratosferyczny Gigant stracił miano najwyższego żyjącego organizmu. I to od razu na rzecz trzech konkurentów, którzy, podobnie jak on, żyją na terenie kalifornijskiego Parku Narodowego Redwood. Gigant został znaleziony w 2000 roku przez Chrisa Atkinsa. Jego wysokość wynosi 112,94 metra. Niedawno sam Atkins razem z kolegą Michaelem Taylorem, znaleźli trzy wyższe od niego sekwoje: Ikarusa (113,14 m), Heliosa (114,7 m) i obecnego rekordzistę – Hyperiona (115,2 m). Atkins i Taylor napotkali Heliosa i Ikarusa 1 lipca, a na Hyperiona natknęli się 25 sierpnia. Aby potwierdzić rekord naukowcy wykonali kilka pomiarów za pomocą laserowego dalmierza. Z ich ostatecznym potwierdzeniem musieli jednak poczekać na koniec okresu gniazdowania morzyka marmurkowego, rzadkiego chronionego gatunku występującego w miejscowych lasach. Uczeni nie tylko nie informują o dokładnej lokalizacji gigantów, ale nawet nie chcą pokazać ich zdjęć. Taka ostrożność jest uzasadniona troską o drzewa. Gdy przed 40 laty znaleziono najwyższe wówczas drzewo na świecie, zostało ono „zadeptane” przez turystów, który tak ubili ziemię wokół rośliny, iż nie przepuszczała ona odpowiedniej ilości wody i drzewo straciło koronę.
Autor: Mariusz Błoński
Źródło:
Redding
NAJSTARSZE, ŻYJĄCE DRZEWA:
Poniżej przytaczam artykuł ze strony Fokus.pl, pt. "Najstarsze drzewo na świecie"
Focus.pl Najstarsze drzewo na świecie

Najstarsze drzewo na świecie

21/04/08

Najstarsze drzewo na świecie rośnie w górach Szwecji. W szwedzkim regionie Dalarna naukowcy z Umeå University znaleźli świerk liczący 9550 lat. Przez długi okres to smukłe, niewysokie drzewo uważane było za dość młode. Jednakże zgodnie z najnowszymi badaniami okazało się, że jest to najstarsze drzewo na naszej planecie. Naukowcy znaleźli w tym regionie cztery pozostałości prehistorycznych drzew w wieku 375, 5660, 9000 i 9550 lat. Wiek ten określono za pomocą analizy izotopów węgla. Nad resztkami drzew wznosiły się młode świerki. Po przeprowadzeniu analizy genów i DNA pochodzących ze szczątków prehistorycznych drzew naukowcy odkryli, że „młodo wyglądający” świerk na górze Fulu posiada ten sam materiał genetyczny, co szczątki u jego stóp. Okazało się, że gatunek ten, podobnie jak inne rosnące w szwedzkich górach świerki, jest w stanie przetrwać trudne warunki klimatyczne, wypuszczając z systemu korzeniowego obumarłego drzewa nowy pień. Na terytorium rozciągającym się na południe od Laplandii aż do Dalarny naukowcy znaleźli około 20 świerków o wieku ponad 8 tys. lat. I chociaż w trakcie ostatniej dekady klimat w tych miejscach był niesprzyjający dla rozwoju roślin, drzewa te przetrwały, wypuszczając nowe pędy. A przez ostatni wiek średnia temperatura powietrza w okolicach góry Fulu podwyższyła się o jeden stopień, dzięki czemu prehistoryczne drzewa mogły rozpocząć aktywny rozwój. Zgodnie z obliczeniami naukowców nowy pień najstarszej na Ziemi sosny zaczął się wznosić około 1940 roku. Okaz ten jest rzeczywiście rekordowcem – do tej pory za najstarsze drzewa na świecie uważane były sosny w Ameryce Północnej (4-5 tys.lat). Naukowcy wyjaśnili już, że ten gatunek drzew przetrwał epokę lodowcową tysiąc kilometrów od Dalarny – tam, gdzie klimat był łagodniejszy. A po ustąpieniu lodowca sosny te rozprzestrzeniły się wzdłuż ciepłego wybrzeża północnej części Europy i w ten sposób trafiły w góry Szwecji.

Autor: JSL

Źródło:
Science Daily
Oto linki do "najstarszych" drzew:
Podaję za:
Drzewa - ich świat. Gazeta.pl Forum
Najstarsze drzewa
7zahir30.07.08, 15:04    
170-cio letnia polska grusza - 7zahir 30.07.08, 15:05    
4794 urodziny Matuzalema ! - 7zahir 30.07.08, 17:05    
10 000 lat Osiki ! - 7zahir 31.07.08, 08:43    
43 600 lat ! - 7zahir 01.08.08, 08:19    
Re: Najstarsze drzewa - sssaper 01.08.08, 13:25    
3 622 lat. - 7zahir 02.08.08, 12:27    
Re: Najstarsze drzewa - amm06 05.08.08, 03:47    
Najgrubsze drzewa :-) - 7zahir 06.08.08, 13:44    
Re: Najgrubsze drzewa :-) - 7zahir 07.08.08, 15:15    
Re: Najgrubsze drzewa :-) - 7zahir 09.08.08, 16:21    
Najwyższe drzewa - 7zahir 10.08.08, 09:31    
Re: Najwyższe drzewa - 7zahir 11.08.08, 16:58    
Re: Najwyższe drzewa - 7zahir 12.08.08, 18:25    
Re: Najstarsze drzewa - 7zahir 13.08.08, 20:43    
Re: Najpiękniejsze drzewa ? - 7zahir 15.08.08, 10:12    
Japonia - Święte drzewa i pomniki natury - aretha0418.08.08, 15:52 
POLECAM LEKTURĘ STRONY INTERNETOWEJ:
Piotr Gach
MOJEDRZEWA.PL
MOJEDRZEWA.PL

Ta strona to prawdziwy skarb, kopalnia wiedzy o drzewach, ich życiu i zagrożeniach, jakim muszą one przeciwstawić się we współczesnym - zdominowanym przez człowieka - świecie.
Poniżej pozwoliłem sobie przytoczyć, opracowane przez pana Piotra Gacha, zestawienia rekordów roślinnych:UWAGA!!! Materiały powyższe przytaczam z zachowaniem najwyższej dbałości o podanie pełnego zapisu źródłowego ich pochodzenia, jak też podanie ich autorów. Czynię to wyłącznie w celach edukacyjnych, bez prawa do jakichkolwiek profitów, na zasadach "dozwolonego użytku". Jednocześnie dozwalam - na identycznych zasadach - na wykorzystanie moich prywatnych materiałów, zamieszczonych na tej stronie.
Leszek S. Pręcikowski

POLECAMY ODWIEDZINY TYCH STRON:

MOJEDRZEWA.PL

RATUJ DRZEWA!!! - GDYNIA

DRZEWA BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

DĘBY Z PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

TOWARZYSTWO OCHRONY KRAJOBRAZU

RATUJMY DRZEWA

DRZEWA (MOJEDRZEWA.PL)

POLSKI PORTAL EKOLOGICZNY - EKOLOGIA.PL


ODWIEDŹ STRONY:
HISTORIA MUNDURU LEŚNIKA POLSKIEGO
~~~
lesnymundur ~~~
Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo
~~~Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo~~~


Ten serwis internetowy używa plików cookies. Dzięki nim można dostosować  serwis do oczekiwań Internautów oraz zbierać anonimowe dane do celów statystycznych.
Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies, musisz zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.


 
Copyright ©2008 by Leszek S. Pręcikowski
Kreator Stron www